Komunitní energetika
Účelem komunitní energetiky je podpora decentralizace a demokratizace (zvýšeného zapojení menších hráčů) energetiky, zvyšování zapojení obnovitelných zdrojů energie, zvyšování energetické účinnosti a opatření proti energetické chudobě a to zejména na úrovni domácností a malých a středních podniků.
Projekt „Komplexní nastavení podmínek pro vznik a provozování energetických komunit v podmínkách ČR včetně pilotních projektů“ byl zahájen v lednu roku 2022 a jeho cílem je poskytnout státní správě i budoucím členům energetických společenství kvalitní metodické podklady umožňující vznik komunit, jakož i jejich podporu.
Výstupy projektu
Výstupy projektu zahrnují zejména následující zájemci prakticky využitelné materiály:
- metodiku zakládání a provozování energetických komunit
- a manuál pro zhodnocení místního potenciálu pro vznik energetických komunit
Stáhněte si...
- Sdílení elektrické energie v bytových domech (PDF, 1 MB)
- Postup přípravy založení energetických společenství v obcích a městech ČR (PDF, 4 MB)
zdroj: Komunitní energetika - Ministerstvo životního prostředí (mzp.cz)
Lex OZE II - tedy pravidla pro komunitní energetiku a pro sdílení vyrobené elektřiny jsou vládou schválena. Cílem zákona je snižování závislosti Česka jak na energetických surovinách z dovozu, tak na neobnovitelných zdrojích energie. Lidem a firmám by mohl přinést úspory.
Zákon přináší odběratelům a výrobcům energie v zásadě dvě nové možnosti. Odběr v jiném odběrném místě a sdílení energie mezi členy energetického společenství.
Odběr v jiném odběrném místě by se dal stručně popsat jako „sdílení se sebou samým“. To znamená: pokud má člověk svoji elektrárnu na jedné nemovitosti, mohl by ji odsud dodávat do sítě a na jiném místě ji zase čerpat. Stejně to platí pro obce, firmy a další právnické osoby. Pokud bude mít například město zdroj energie řekněme na střeše obecního úřadu, může „svojí“ energii čerpat ze sítě třeba v nemocnici nebo ve škole. Pokud má firma dvě pobočky a u jedné si postaví větrnou elektrárnu, může sdílet energii do druhé části podniku. Celkem půjde takto sdílet energii až na deset míst. Pokud bude mít zdroj energie s kapacitou pod 50 kW, stačí k tomu registrace na Energetickém regulačním úřadu, pro zdroje s instalovaným výkonem nad 50 kW je potřeba jako vždy získat licenci na výrobu elektřiny.
Sdílení elektřiny v energetickém společenství
Druhá možnost, to už je opravdová komunitní energetika. Pokud se nějaká skupina osob – opět libovolně právnických nebo fyzických– dohodne, můžou navzájem sdílet elektřinu, kterou některá z nich vyrobí. Nejdřív je ale potřeba vytvořit energetické společenství, právnickou osobu, která se registruje u Energetického regulačního úřadu. Energetická společenství ale zákon omezuje co do počtu členů a co do územního rozsahu. Členů nemůže být víc než tisíc, a to maximálně na území tří obcí s rozšířenou působností (nebo na území Prahy). Toto omezení má platit do poloviny roku 2026. Ministerstvo průmyslu, předkladatel novely, ho odůvodňuje tím, že na byrokratické a technické zpracování sdílení energie se musí vytvořit nástroj.Ten nástroj se bude teprve zřizovat. Na jeho založení mají spolupracovat provozovatel přenosové soustavy (ČEPS) regionální distributoři. Fungovat má od roku 2024 a bude to akciovka s názvem Elektroenergetické datové centrum.
Centrum má sloužit ke sběru a předávání dat mezi výrobci, distributory a obchodníky, jeho funkcionality je ale podle ministerstva napřed potřeba zaběhnout. „Je tomu tak především z důvodu postupného náběhu funkcionalit sdílení elektřiny u datového centra. V roce 2026 by již měl být takzvaný datahub zcela funkční a omezení na velikost skupiny sdílení či územní omezení pozbudou takového významu jako po uvedené přechodné období,“ píše se v důvodové zprávě. Na provoz datacentra budeme všichni výhledově přispívat ve fakturách za odběr energií, řádově půjde podle energetických společností o desítek korun ročně.
Sdílení energie může být zadarmo, za členský příspěvek, za příspěvek na postupné umořování počáteční investice a nákladů na provoz, může se stanovit i cena za kW, ale účelem energetického společenství primárně nemá být tvorba zisku. Společenství může mezi své členy rozdělit nanejvýš 33 procent zisku a jiných vlastních zdrojů.