Navigace

Obsah

30.07.2019

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel 1

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními technologiemi. O elektřinu se stará slunce a dům vydělává, když je rodina na dovolené.

Detail

13.07.2019

První český elektromobil z roku 1895 měl hybridní pohon, který používá BMW i3 1

První český elektromobil z roku 1895 měl hybridní pohon, který používá BMW i3

Jestli se vám někdo snaží namluvit, že prvním českým elektromobilem byla Škoda Octavia Green E Line z roku 2010, tak to není pravda. A není to ani Tatra Beta z roku 1994. První český elektromobil totiž v roce 1895 sestrojil vynálezce František Křižík! Řídil se pákou a měl výkon celých pět koní.

Detail

15.06.2019

EasyMile předvedl autonomní elektrický minibus s dalšími úpravami pro plně bezobslužný provoz bez průvodce 1

EasyMile předvedl autonomní elektrický minibus s dalšími úpravami pro plně bezobslužný provoz bez průvodce

I inovativní technologie se nepřestávají neustále vyvíjet. Nejde jen o technické zdokonalování, ale také o lepší přizpůsobení reálnému provozu v běžné každodenní praxi.

Detail

15.06.2019

Projekt „Orkney Surf ‘n’ Turf“: vodík z větru a moře, elektřina z vodíku 1

Projekt „Orkney Surf ‘n’ Turf“: vodík z větru a moře, elektřina z vodíku

Orknejské ostrovy, ležící cca 16 km od severního pobřeží Skotska, jsou zajímavé mimo jiné z pohledu své elektroenergetiky.

Detail

10.04.2019

Chytré město umí ochránit, navigovat i ušetřit 1

Chytré město umí ochránit, navigovat i ušetřit

Jak vypadá takové chytré město – Smart City? Přesvědčte se, jak funguje město budoucnosti, a vydejte se na komentovanou prohlídku do areálu společnosti Omexom Ga Energo v Plzni-Bolevci.

Detail

29.03.2019

1

Noc mladých výzkumníků 2019

Noc mladých výzkumníků 2019

Detail

29.10.2018

Newsletter Chytrá energie - říjen 2018 1

Newsletter Chytrá energie - říjen 2018

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, na počátku října byla v Jižní Koreji zveřejněna přelomová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) o udržení globálního oteplení v limitu 1,5 °C. Ukazuje dramatické rozdíly v dopadech na lidskou společnost, ekonomiku a životní prostředí mezi variantami zvýšení globální teploty o 1,5 °C a o 2 °C. Scénáře obsažené ve zprávě ukazují, že podmínkou zastavení oteplování na 1,5 °C je razantní snížení emisí od roku 2020 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Období mezi lety 2020 a 2030 má být zásadní a ukáže, zda jsme schopni dopady změny klimatu alespoň omezit. V energetice má podle zprávy do roku 2050 dojít ke snížení spotřeby, ale zejména k razantní proměně způsobů, jakými energii získáváme. Podíl obnovitelných zdrojů by se měl proti roku 2020 zvýšit o 60 % a spalování uhlí by mělo prakticky vymizet. Zásadní změny musí nastat v sektoru průmyslu, dopravy, v zemědělství včetně způsobu, jak využíváme krajinu. Bude to obtížné, ale ne nemožné. O národních strategiích snižování emisí po roce 2020 se bude jednat na prosincovém klimatickém summitu v polských Katowicích, který vám představíme v obsahu newsletteru. Věnujeme se rovněž studii Breaking New Ground představující scénář, jak by k transformaci energetiky mohly přispět obnovitelné zdroje. Že to naopak nebude jádro, ukazuje aktuální Zpráva o stavu jaderného průmyslu v roce 2017. A že už nesmíme ustupovat hnědouhelnému průmyslu, podtrhují protesty proti rozšiřování německého hnědouhelného dolu na úkor starého lesa v Hambachu. Důležitým nástrojem pro realizaci klimatických politik je společný evropský rozpočet. Věnujeme se mu v obšírnějším textu Centra pro dopravu a energetiku. Za tým autorů vám přeji příjemné čtení. Edvard Sequens, Calla

Detail

09.10.2018

Slunce: nejdostupnější zdroj energie, který nasytí čistou elektřinou celý svět 1

Slunce: nejdostupnější zdroj energie, který nasytí čistou elektřinou celý svět

Energie Slunce dopadající na naši planetu je největší příležitostí, která může v budoucnu nahradit všechny kouřící elektrárny. Solární elektřina je již dnes zdrojem elektřiny s nejnižšími výrobními náklady.

Detail

05.09.2018

V boji proti horku ve městech pomáhají zelené střechy a fasády 1

V boji proti horku ve městech pomáhají zelené střechy a fasády

Průměrné denní teploty ve městech jsou v horkých letních měsících i o několik stupňů vyšší, než na okraji příměstských částí či na venkově. Na vině je rozšiřující se betonová zástavba, která v důsledku absence zeleně a přirozených odtokových míst akumuluje obrovské množství tepla.

Detail

31.08.2018

Miliony obcím na nové šetrné lampy, startují dotace na výměnu veřejného osvětlení 1

Miliony obcím na nové šetrné lampy, startují dotace na výměnu veřejného osvětlení

Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje dotační výzvu s cílem snížit tzv. světelné znečištění. V Národním programu Životní prostředí má připraveno 30 milionů korun. Obce v chráněných krajinných oblastech mohou na rekonstrukci veřejného osvětlení získat až 2 miliony korun. Z dotace pořídí úspornější a zdravější pouliční lampy, díky kterým omezí negativní vliv veřejného osvětlení na přírodu a zdraví lidí a zároveň sníží své výdaje za energie.

Detail