Navigace

Obsah

18.10.2019

O plastech toho stále mnoho nevíme 1

O plastech toho stále mnoho nevíme

Většina plastů obsahuje potenciálně toxické látky. To neznamená, že je každý plastový výrobek jedovatý, nicméně kombinace chemikálií a způsoby používání výrobků mohou vyvolat nepředvídané problémy.

Detail

18.10.2019

Na obzoru se rýsuje revoluce ve stavebnictví. Čeští betonáři přišli s patentem na takzvaný rebeton 1

Na obzoru se rýsuje revoluce ve stavebnictví. Čeští betonáři přišli s patentem na takzvaný rebeton

Františku Polákovi, muži s čtyřicetiletou praxí v oblasti výroby betonu, se podařilo to, o co se experti po celém světě snaží už řadu desetiletí. Vymyslel, jak štěrk v betonu nahradit stavební sutí. Beton z recyklovaných materiálů znamená jak úsporu vstupních nákladů, tak také větší ohleduplnost k životnímu prostředí.

Detail

18.10.2019

U Hořic v Podkrkonoší vyrostl rodinný dům se skleníkem v celém prvním patře 1

U Hořic v Podkrkonoší vyrostl rodinný dům se skleníkem v celém prvním patře

Před nedávnem dokončil pražský architektonický ateliér Richard David Architekti v Chlumu u Hořic v Podkrkonoší novostavbu rodinného domu se skleníkem. Skleník není samostatnou drobnou stavbou na zahradě, ale zaujímá celé první patro domu. Nadčasový interiér pak kombinuje svěží materiály.

Detail

30.07.2019

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel 1

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními technologiemi. O elektřinu se stará slunce a dům vydělává, když je rodina na dovolené.

Detail

13.07.2019

První český elektromobil z roku 1895 měl hybridní pohon, který používá BMW i3 1

První český elektromobil z roku 1895 měl hybridní pohon, který používá BMW i3

Jestli se vám někdo snaží namluvit, že prvním českým elektromobilem byla Škoda Octavia Green E Line z roku 2010, tak to není pravda. A není to ani Tatra Beta z roku 1994. První český elektromobil totiž v roce 1895 sestrojil vynálezce František Křižík! Řídil se pákou a měl výkon celých pět koní.

Detail

15.06.2019

EasyMile předvedl autonomní elektrický minibus s dalšími úpravami pro plně bezobslužný provoz bez průvodce 1

EasyMile předvedl autonomní elektrický minibus s dalšími úpravami pro plně bezobslužný provoz bez průvodce

I inovativní technologie se nepřestávají neustále vyvíjet. Nejde jen o technické zdokonalování, ale také o lepší přizpůsobení reálnému provozu v běžné každodenní praxi.

Detail

15.06.2019

Projekt „Orkney Surf ‘n’ Turf“: vodík z větru a moře, elektřina z vodíku 1

Projekt „Orkney Surf ‘n’ Turf“: vodík z větru a moře, elektřina z vodíku

Orknejské ostrovy, ležící cca 16 km od severního pobřeží Skotska, jsou zajímavé mimo jiné z pohledu své elektroenergetiky.

Detail

10.04.2019

Chytré město umí ochránit, navigovat i ušetřit 1

Chytré město umí ochránit, navigovat i ušetřit

Jak vypadá takové chytré město – Smart City? Přesvědčte se, jak funguje město budoucnosti, a vydejte se na komentovanou prohlídku do areálu společnosti Omexom Ga Energo v Plzni-Bolevci.

Detail

29.03.2019

1

Noc mladých výzkumníků 2019

Noc mladých výzkumníků 2019

Detail

29.10.2018

Newsletter Chytrá energie - říjen 2018 1

Newsletter Chytrá energie - říjen 2018

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, na počátku října byla v Jižní Koreji zveřejněna přelomová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) o udržení globálního oteplení v limitu 1,5 °C. Ukazuje dramatické rozdíly v dopadech na lidskou společnost, ekonomiku a životní prostředí mezi variantami zvýšení globální teploty o 1,5 °C a o 2 °C. Scénáře obsažené ve zprávě ukazují, že podmínkou zastavení oteplování na 1,5 °C je razantní snížení emisí od roku 2020 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Období mezi lety 2020 a 2030 má být zásadní a ukáže, zda jsme schopni dopady změny klimatu alespoň omezit. V energetice má podle zprávy do roku 2050 dojít ke snížení spotřeby, ale zejména k razantní proměně způsobů, jakými energii získáváme. Podíl obnovitelných zdrojů by se měl proti roku 2020 zvýšit o 60 % a spalování uhlí by mělo prakticky vymizet. Zásadní změny musí nastat v sektoru průmyslu, dopravy, v zemědělství včetně způsobu, jak využíváme krajinu. Bude to obtížné, ale ne nemožné. O národních strategiích snižování emisí po roce 2020 se bude jednat na prosincovém klimatickém summitu v polských Katowicích, který vám představíme v obsahu newsletteru. Věnujeme se rovněž studii Breaking New Ground představující scénář, jak by k transformaci energetiky mohly přispět obnovitelné zdroje. Že to naopak nebude jádro, ukazuje aktuální Zpráva o stavu jaderného průmyslu v roce 2017. A že už nesmíme ustupovat hnědouhelnému průmyslu, podtrhují protesty proti rozšiřování německého hnědouhelného dolu na úkor starého lesa v Hambachu. Důležitým nástrojem pro realizaci klimatických politik je společný evropský rozpočet. Věnujeme se mu v obšírnějším textu Centra pro dopravu a energetiku. Za tým autorů vám přeji příjemné čtení. Edvard Sequens, Calla

Detail