Navigace

Obsah

Vezmi si pytel a sbírej. Ve Skutči zapojují turisty do úklidu pomocí pytlomatů

Typ: ostatní
Vezmi si pytel a sbírej. Ve Skutči zapojují turisty do úklidu pomocí pytlomatů 1Projít se a přitom posbírat smetí. Tak přesně tuhle kombinaci teď zkouší ve Skutči na Chrudimsku. Lidé tam mohou narazit na takzvané pytlomaty. Myšlenka je velmi jednoduchá a měla by aspoň trochu pomoct přírodě.

Pytlomat není nic složitého, žádný přístroj nebo výdejní box nečekejte. Je to jen zásoba igelitových pytlů na odpadky, balík ochranných rukavic a k tomu informační cedule.

Na ní je vysvětlená hlavní myšlenka - spojit příjemné s užitečným. Pomůcky si může vzít kdokoli, kdo se vydá na procházku nebo výlet, a není mu jedno, jak to kolem vypadá.

Do pytle může posbírat odpadky, které u cesty najde, a přinést je zase na místo, kde si pytel vyzvedl.

Ve Skutči mají zatím takovou výbavu na dvou frekventovaných místech. Pytlomaty jsou u hřiště a u koupaliště, kde začíná Žulová stezka. To je oblíbená trasa kolem zaniklých i stále aktivních lomů hned za městem.

Na stezce lidé najdou kromě různých her pro děti i nářadí nebo stroje, které se při těžbě kamene používaly. Mezi novinky patří třeba betonová schránka, ve které střelmistr schovával výbušniny. Jen za loňský rok si Žulovou stezku prošlo dvacet tisíc lidí.

Co s odpadem, který lidé v okolí stezky posbírají? Podle Matěje Zelinky z městského úřadu jsou dvě možnosti. Buď můžou turisté-sběrači zastavit u kontejnerů na ulici a odpadu se zbavit, nebo je možné naplněné pytle nechat tam, kde jste si je vyzvedli, tedy u pytlomatu. Město počítá s pravidelnými svozy.

Ve Skutči chtějí myšlenku dobrovolného úklidu propagovat. Pokud si sběrači udělají u pytlomatu fotku a pošlou ji na úřad, radnice slibuje drobný dárek jako motivační odměnu.

 

Zdroj článku naleznete ZDE


Vytvořeno: 26. 2. 2021
Poslední aktualizace: 26. 2. 2021 12:56
Autor: M K