Navigace

Obsah

12.07.2018

Atomová rekapitulace: o tom, jak jsme již dnes neměli mít čím svítit 1

Atomová rekapitulace: o tom, jak jsme již dnes neměli mít čím svítit

Česko již nějaký čas debatuje o nových jaderných reaktorech. Slibuje je i nově jmenovaná vláda, a to i přesto, že jí pro rozhodnutí chybí ekonomické kalkulace dopadů na státní rozpočet nebo spotřebitele elektřiny. Jaderná debata běží už vlastně neuvěřitelných 14 let. To je dobrý důvod pro připomenutí základních milníků, které by nás mohly probudit z jaderného snu.

Detail

27.06.2018

Globální oteplení má i svá pozitiva. Zemědělství se bude dařit i u polárního kruhu 1

Globální oteplení má i svá pozitiva. Zemědělství se bude dařit i u polárního kruhu

O globálních změnách klimatu většinou slýcháme v čistě negativních souvislostech. Samozřejmě pravda, že rizika plynoucí z dalekosáhlých změn teplot a srážek, výkyvů počasí i transformací celých ekosystémů můžeme jen těžko popřít. Jako každé změny ale mají i tyto transformace kladné a záporné stránky. Jednu z těch světlejších nedávno zdokumentovali kanadští, čínští a britští vědci ve vědeckém žurnálu Scientific Reports. S nasazením sofistikovaných počítačových modelů zjistili, že se zemědělské oblasti mohou do konce století rozšířit směrem na sever až o 1200 kilometrů. Než ale sebereme motyky a vydáme se na Sibiř, měli bychom zmínit i několik háčků, které tato zpráva skrývá.

Detail

27.06.2018

Genetici 'vyrobili' rýži, co plodí o třetinu víc. Má šanci dostat se mezi lidi? 1

Genetici 'vyrobili' rýži, co plodí o třetinu víc. Má šanci dostat se mezi lidi?

Ačkoliv se průměrná porodnost prakticky na celém světě snižuje, při současných 7,6 miliardy lidí bude náš počet zřejmě přesto prudce stoupat. Nároky na zemědělství přitom stoupají úměrně s tím. Jedno z řešení problému, jak nakrmit populaci stoupající vstříc 10 miliardám, představil společný tým americké Purdue University a Čínské akademie věd. Pomocí genového editoru CRISPR totiž upravili rýži tak, aby měla o 25 až 31 procent vyšší výnosy.

Detail

16.05.2018

Vědci představili novinku, která má chránit životy policistů. Inspirovali se origami 1

Vědci představili novinku, která má chránit životy policistů. Inspirovali se origami

Asi jen málokdo by čekal, že pokud hodláte vyvinout neprůstřelný štít, budete hledat inspiraci v tradičním japonském umění origami – to je jak známo vyhlášené hlavně jemností a zachycením křehkých tvarů z papíru. Vědci Brigham Young University se tím ale nenechali odradit. Výsledkem je prototyp balistického štítu, který bez kompromisů plní svůj účel a je – po vzoru origami – mimořádně lehký.

Detail

16.05.2018

Batless: miniaturní čip který funguje, i když dojde baterie 1

Batless: miniaturní čip který funguje, i když dojde baterie

Vědci vytvořili nový miniaturní mikročip, který si poradí i s výpadkem napájení I když standardně spoléhá na baterii, jakmile se vybije, dokáže se přepnout do extrémně úsporného módu se solárním napájením Čip funguje i když je velmi málo světla

Detail

12.03.2018

Pohánějte pračku elektřinou z malých vodních elektráren na Vysočině 1

Pohánějte pračku elektřinou z malých vodních elektráren na Vysočině

Na farmářském trhu dostanete nejsladší mrkev, nejpohodlnější tričko jste koupili od mladé české návrhářky a ráno vás nejlépe probudí káva v biokvalitě. A co kdybychom vám řekli, že doma můžete mít lokální a čistou elektřinu a nemusíte se kvůli tomu stěhovat do Dánska ani rodinného domu s vlastním solárním panelem?

Detail

12.03.2018

Tisíc nabíjecích míst pro Vídeň 1

Tisíc nabíjecích míst pro Vídeň

Vídeň bude mít do roku 2020 tisícovku veřejných dobíjecích míst pro elektromobily. Tím dostane rakouské hlavní město infrastrukturu potřebnou pro přechod od spalovacích motorů na čistý, bezemisní pohon.

Detail

12.03.2018

Elektřinu lze vyrábět i z kuchyňského odpadu. V německém městě Weissenfels to už funguje 1

Elektřinu lze vyrábět i z kuchyňského odpadu. V německém městě Weissenfels to už funguje

Weissenfels je okresní město v Sasku-Anhaltsku. Od roku 1999 v něm funguje kompostárna vyrábějící elektřinu a teplo výhradně z komunálního bioodpadu.

Detail

12.03.2018

Nejstarší nizozemské město získalo ocenění European Green Capital pro rok 2018 1

Nejstarší nizozemské město získalo ocenění European Green Capital pro rok 2018

Dostatek zelných ploch, bicyklů víc než obyvatel nebo každá desátá kilowatthodina dodaná z obnovitelných zdrojů a plán stát se do půlky století klimaticky neutrálním. To jsou jen některé z důvodů, proč se nizozemské město Nijmegen stalo letošním zeleným městem Evropy.

Detail

11.02.2018

Skládací minidům za 700 tisíc je postavený za 6 hodin 1

Skládací minidům za 700 tisíc je postavený za 6 hodin

Rychlé změny a neustálý pohyb. To jsou znaky moderní doby, kterým se musí přizpůsobit lidé i jejich domovy. Nápaditým způsobem na tyto trendy nedávno odpověděla jedna italská společnost, když navrhla finančně dostupný minidomek, který je postavený za neuvěřitelných 6 hodin!

Detail